Aroomiteraapia ja lemmikloomad
Jaga
Hüdrosoolid on muutunud moesõnaks kosmeetikas ja nahahooldustoodetes, kus neid hinnatakse nende meeldivate lõhnade, hüdrofiilsete ehk veesõbralike hapete ning õrna, kuid efektiivse põletikuvastase, antiseptilise ja antioksüdantse toime tõttu.
Enne kui vaatame, kuidas need võivad kasu tuua meie karvastele sõpradele, heidame pilgu sellele, kuidas eeterlikke õlisid ja hüdrosoole saadakse.
Enamik eeterlikke õlisid, mida kasutatakse aroomiteraapias, saadakse aurudestillatsiooni teel, mille lõpus eraldatakse suurest veekogusest väike kogus eeterlikku õli. Kuid see vesi pole lihtsalt vesi, vaid vedelik, mis kondenseerub pärast seda, kui aur on lenduva materjali õitest, vartest, lehtedest, viljadest, juurtest või seemnetest välja meelitanud. Saadud destillaatvesi on ise aromaatne aine täiesti tähelepanuväärsete ravivate omadustega.
Seda vedelikku nimetatakse hüdrosooliks, hüdrolaadiks, taimeveeks, lilleveeks või destillaadiveeks. Nimest hoolimata on hüdrosoolid aroomiteraapia kuum teema - ja lemmikloomade armastajatele on need ideaalsed. Nad ühendavad eeterlike õlide terapeutilised eelised, mida neis leidub minimaalses koguses, ürditeede ohutusega. Võtke seda kui väga tugevat ürditeed, sest hüdrosoolid on 20 kuni 30 korda kontsentreeritumad kui ükskõik milline tavaline ürditee tõmmis.
Kõige tuttavamad hüdrosoolid on roosivesi, apelsiniõievesi ja lavendlivesi. Kuid need kulinaarias ja kätekreemi koostises kasutatavad veed on tavaliselt valmistatud veest ja parfüümõlidest, mitte aurudestillatsiooni teel. Seal on oluline erinevus, sest tõelised hüdrosoolid sisaldavad vees lahustuvaid komponente, mida kunagi ei leia eeterlikes õlides. Selle tulemusel on hüdrosoolide näol tegemist unikaalse meediumiga, mis on õrn, võimas, mitmekülgse kasutusega ja terapeutiline.
Esimene samm oma koera tervise parandamiseks hüdrosoolide abil, on need leida. Kuni hiljutise ajani müüsid vähesed poed hüdrosoole. Sellepärast, et hüdrosoolid võtavad rohkem ruumi, nende saatmine on kallim, nad nõuavad hoolikamat ladustamist ja käsitlemist ning nende säilivusaeg on oluliselt lühem kui eeterlikel õlidel. Lisaks kehtivad kõik kvaliteediga seotud mured ka hüdrosoolidele. Parimad hüdrosoolid leiate väikestelt tootjatelt, kes destilleerivad spetsiaalselt hüdrosoolide jaoks ning käsitlevad hüdrosoole armastuse ja hoolega kõigis etappides. Kui ostate hüdrosoole, on oluline kontrollida destilleerimiskuupäeva ja oodatavat säilivusaega, kuna enamikul hüdrosoolidel on säilivusaeg 6 kuust kuni 1 aastani. Küsige tootjalt, kas nad on hüdrosoole saastumise suhtes testinud, kuna hüdrosoolid võivad oma väga elusa koostumusega ka kergesti hallitama minna ja bakteriaalselt saastuda. Sellepärast lisavad mõned müüjad oma hüdrosoolidele säilitusaineid nagu etüülalkohol, redise juure ferment ja sünteetilised kemikaalid. Neid tooteid tasuks kindlasti vältida, kuna tõelised terapeutilise kvaliteediga hüdrosoolid on säilitusaineteta.
Hüdrosoole tuleks säilitada külmkapis või, kui see pole võimalik, jahedas ja pimedas kohas võimalikult ühtlase temperatuuri juures. Enamus hüdrosoole on saadaval pihustuspudelites, mis takistab kasutamisel õhu sattumist pudelisse. Korgiga avatavad pudelid saastuvad ilma spetsiaalseid ettevaatusabinõusid kasutamata kergesti. Kasutamisel vältige hüdrosoolide korgi ja pudeli sisemuse puudutamist. Hüdrosoolid on parim asendada pärast nende aegumiskuupäeva. Kasutage "aegunud" hüdrosoole, mis on endiselt värsked ja nähtava saastumiseta, koera pesemise vees või oma koera šampoonis, õhuvärskendajana või koera lemmikpaiga värskendajana või põranda-, nõude-, pesu- või loputusvees. Kui teil on taimi, mis eelistavad happelisi muldasid, kastke neid aegunud hüdrosoolidega. Hüdrosoolid, millesse on tekkinud mikrobioloogilist saastumist märkiv hõljum või märkimisväärne sade, tuleks valada kanalisatsiooni või aiakomposti.
Enne kui kasutate hüdrosooli lemmikloomal, on hea seda esimese sammuna piserdada lapile ja lasta loomal seda nuusutada. Pöörake tähelepanu sellele, milline on reaktsioon- kui loom eemaldub, siis võtke seda kui märki mitte meeldimisest ja proovige ehk hiljem uuesti. Kui neile meeldib, annavad nad sellest tavaliselt märku, hõõrudes end selle vastu või lakkudes õhku või suud. Võite välja panna ka väikese valiku lapikestest, mis piserdatud erinevate hüdrosoolidega ja lasta loomal neid nuusutades valik teha. Maailmas on laialt teada loomade võimekus leida endale vajadusel taimed, mis neid erinevates tasakaalutuse seisundites toetavad.
Sellest nähtusest annab rohkem aimu üks Rachel Knott’i artikkel: https://myanimalmatters.co.uk/zoopharmacognosy/
Hüdrosoole saab kasutada loomadel väga erinevatel viisidel sealhulgas näiteks:
- Rahustada ja lõõgastada koeri, kel on raskusi uue pere või koduga harjumisel või kes kardavad äikest, ilutulestikku vm tugevat müra
- Jahutada ja leevendada põletikku või ravida kergeid nahaärritusi
- Soodustada kriimustuste ja väikeste haavade paranemist
- Värskendada haisvaid loomapesasid või voodikatteid
- Aidata eemal hoida kirpe ja puuke
- Hoida kasukaid puhta- ja läikivana
Kui mõtlete oma koera loomuliku tervendamise peale, siis tundub idee aidata teda ilma tema keha mürgiseid kemikaale ja kahjulikke antibiootikume täis toppimata ideaalne, eks?... Siiski ei soovita enamik holistilisi loomaarste koertega töötades eeterlikke õlisid seespidiselt kasutada, kuna täpselt ei teata, kuidas need võivad mõjutada soolefloorat. On mõningaid erimeelsusi eeterlike õlide mõjude osas nii sooles pesitsevatele kasulikele kui kahjulikele bakteritele ja nende hävimisele õlide kasutamise tagajärjel. Paljudel juhtudel on riskid kasudest suuremad, kuna kasulike bakterite hävitamine on kordi lihtsam kui nende asendamine.
Veel üks põhjus, miks ei soovitata eeterlikke õlisid, on nende ülikõrge kontsentreeritus. Näiteks võrdub üks tilk kummeli eeterlikku õli umbes 50 tassi kummeliteega.
Eeterlikud õlid on võimsad ained ja nendega tuleb olla ettevaatlik. On eksiarvamus, et kuna eeterlikud õlid pärinevad taimedest, on need ohutud. Tegelikult võib asi lausa vastupidine olla. Looma eest hoolitsejatena peame olema teadlikud, et koerad lakuvad end ja kõik, mida koera nahale paneme, jõuab lõpuks nende kehasse. Kontsentratsiooni taseme tõttu on eeterlike õlide pealekandmisel meie karvastele sõpradele lahjendamine lausa vältimatult vajalik. See aitab ka vältida naha allergiliselt tundlikuks muutumist, kui kasutatakse eeterlikke õlisid otse ja lahjendamata kujul. Arvestada tuleb ka seda, et karvane nahk suudab õlisid paremini sisse võtta.
Hüdrosoolides seevastu esinevad eeterlike õlide kasulikud ühendid mikrokogustes. Nagu homöopaatiagi, pakuvad hüdrosoolid ohutut lähenemist loomulikule tervendamisele ja tasakaalu taastamisele. Hüdrosoolid on eeterlike õlidega võrreldes õrnemad, kuna need on palju vähem kontsentreeritud, kuid neis on siiski palju tervise ja heaolu eeliseid meie loomadele. Pole ime, et hüdrosoole peetakse üheks ohutuimaks aroomiteraapia vormiks.
Hüdrosoole saab segada kõrvapesu, putukatõrjevahendite ja kehapesuainete valmistamiseks, puhastamiseks ja sügeluse leevendamiseks. Neid saab segada ka terapeutilise bentoniitsavi ja ürtidega, et valmistada üks sünergiline mähis.
Kasutamine kassidel vajab tundlikku lähenemist. Andke kõigepealt kassile võimalus nuusutada ja kui ta minekule ei pöördu, siis võtke ette järgmine samm. Tehke katset pihustada väike kogus kätele ja siluda nendega läbi kassi kasuka. Kuna teie kass lakub oma kasukat, satub hüdrosool tema seedetrakti, nii et kasutage ainult väikest kogust.
Ärge kasutage lindudel, kahepaiksetel ega veeloomadel!
Alljärgnevalt toon inspiratsiooniks välja loomade aroomiterapeudi ning inimese ja looma intuitiivse suhtluse õpetaja Rachel Knott’i kogemused ja tähelepanekud oma töös loomade ning hüdrosoolidega :
RAUDROHI
Loomad valivad tihti raudrohu, kui neil on :
- Haavad
- Naha ärritused
- Seedeprobleemid
- Allergiad
- Põletikulised seisundid
PALDERJANIJUUR
Palderjanijuure valivad tihti loomad
- Kes on ärevuses
- Kes on stressis
- Kes ei suuda adapteeruda muutustega
- Kellel on lihaskrambid
PÄRNAÕIS
Pärnaõie valivad tavaliselt loomad
- Kes on ärevad
- Kes on rahutud
- Kes ei suuda end mugavalt tunda
- Kes on hiljuti adopteeritud/ perre võetud
Pärnaõis soodustab:
- Vereringlust
- Rahunemist
- Head seedimist
MELISS
Melissi valivad loomad
- Kellel on südame rütmihäired
- Kellel on kõrge vererõhk
- Kes on hüperaktiivsed
- Kes puhastavad end üle või nakitsevad enda kallal ärevusest
- Kes on ergu närvikavaga
- Kes on depressioonis
- Kellel on viiruslik infektsioon
- Kellel on kõhukrambid
PIPARMÜNT
Piparmündi valivad sagedasti loomad, kellel on:
- Seedeprobleemid
- Sügelev nahk
- Peavalud
- Jäikus/letargia
- Depressioon
Piparmünt on
- Tujutõstev
- Jahutav
- Seedimist ja isu parandav
- Nahaärritusi rahustav
- Stimuleeriv
NAISTEPUNA
Naistepuna hüdrosooli valivad loomad
- Kes on helitundlikud
- Kes kardavad ilutulestikku
- Kes on ärevad
- Kes on stressis
- Kellel on seedeprobleemid
SAIALILL
Saialille hüdrosool toetab ja tugevdab
- Lõdvestumist
- Naha tervist
- Maksa ja lümfisüsteemi toksiinide eemaldamisel kehast
- Haavandite paranemist
- Seedimist
- Aitab immuunsüsteemil võidelda bakteriaalsete infektsioonide ja soole bakteriaalse tasakaalutusega
LEEDRIÕIS
Leedriõie hüdrosooli valivad tavaliselt loomad, kellel on
- Silmaärritused
- Allergiad
- Hingamisteede probleemid
- Ninaõõne probleemid
- Kes on kartlikud või ärevuses
Leedriõie hüdrosool
- Toetab immuunsüsteemi
- Rahustab limaskesti
- Aitab lahustada tugevaid emotsioone
RUKKILILL
Rukkilille valivad loomad, kellel on:
- Vettjooksvad silmad
- Silmaärritused
- Maksaprobleemid
- Seedeprobleemid
Rukkilill aitab
- Rahustada ärritunud looma
- Avada looma paranemisele
VAREMEROHI
- Hea kõrvade puhastuseks ja heaoluks
- Liigeseprobleemide korral
Kuidagi ei saa üle ega ümber Suzanne Catty raamatust „Hydrosols- the next aromatherapy“, kust leiab palju retsepte, nõuandeid doseerimise kohta ja infot hüdrosoolide kasutamisest oma lemmiklooma tervise heaks.
Siin on mõned tema ettepanekud seespidise tarvitamise osas:
Hüdrosooli võib anda toidus või vees, alustades ½ kuni 1 supilusikatäiest päevas 22-30 kg kaaluvale koerale. Väga pisikestele koertele andke eelistatavalt lahjendatult 1 teelusikatäis päevas. Suurte ja hiiglaslike tõugude puhul võib päevas anda kuni 2 või 3 supilusikatäit. Kohandage järgnevaid soovitusi vastavalt oma koera suurusele. Koerale sobiv kogus tuleks lahjendada vees (1 spl ca 350 g vees) ja jaotada päeva peale. Enne seespidist tarvitamist tuleks kindlasti konsulteerida holistilise loomaterapeudiga.
Saidid, kust sain postituse jaoks inspiratsiooni ning kust leiab veel hulganisti nii lemmiklooma omanike kui terapeutide kogemusi ja retsepte:
https://www.whole-dog-journal.com/care/hydrosols-used-in-canine-aromatherapy/
Sellest artiklist leiad mitmeid konkreetseid soovitusi koos doseerimiskogustega Suzanne Cattylt.
https://www.dogsnaturallymagazine.com/hydrosols-new-solution-natural-healing/
Siit leiad koera rahustava segu retsepti, ärritatud nahale mõeldud segu ja saviga mähise retseptid.
https://essentialthree.com/hydrosols-for-pets/
https://myanimalmatters.co.uk/product-category/hydrosols/page/2/ (Klõpsates toote lingile)
Kui sul on oma kogemus, siis jaga seda siia postituse alla. Sinu kogemus võib kellegile teiselegi kasulik olla.