Hüdrosoolide kasutamine vastavalt nahatüübile

Hüdrosoolide kasutamine vastavalt nahatüübile

HÜDROSOOLID KOSMEETIKAS

 

Hüdrosoolid on õrnad taimeveed, mis pakuvad tohutult hüvesid kõigile nahatüüpidele. Need lihtsad, kuid võimsad taimeveed on juba aastatuhandeid kasutusel olnud ning aidanud tuua nii nahale kui vaimule harmooniat ning rahulolu. Hüdrosooli igapäevane kasutamine toniseerib, niisutab ja toidab nahka, tasakaalustab samal ajal pH-taset ja varustab nahka taimes leiduvate terapeutiliste ühenditega.

 

Hüdrosoolid on üks parimaid liitlasi nahahoolduses, sest nad on üheks lüliks naha täielikul niisutamisel. Paljud inimesed, kes tunnevad, et nende nahk on kuiv, kasutavad ainult näoõli või õliseerumit, kuigi ainult õli kasutamine on kõigest pool võrrandist. Nahk võib olla kuiv kahel põhjusel- esiteks õige niisutuse puudumise või niiskuskao tõttu dehüdreerunud nahk ja teiseks rasvakomponentide puudusel ehk lipiidide vähesuse tõttu kuiv nahk. Dehüdreerunud nahaseisundit esineb mitte ainult kuiva nahatüübi puhul vaid tihti ka teistel nahatüüpidel, sealjuures ka näiteks rasusel. Õige niisutamine saavutatakse õli ja vee ühendamisel. Lisaks niisutamisele taastatakse ka naha hüdrolipiidne kaitsekiht, kus meie nahka kaitsvatel bakteritel on hea olla. Hüdrosooli põimimine sellesse protokolli muudab nahahoolduse tõhusaks  ja tõstab selle järgmisele tasemele.

 

Hüdrosoolide destilleerimisprotsess on aegavõttev ettevõtmine. Iga liitri saamiseks kasvatatakse, koristatakse ja suunatakse destilleerimiseks 1 kilogramm taimi, mis peale mitmetunnist  protsessi vaskdestillaatoris annavad lõpuks maagilise lõpptulemuse. Sellise pika protsessiga saadav taimne destillaat sisaldab nahale ilu lisavaid ning tasakaalustavaid antioksüdante, fütotoitained, taime rakuvett ja mikrokoguseid eeterlikke õlisid. Sellisel moel tehtud destillaati  kanduvad üle nii kergemad molekulid, mis vabanevad juba lühiajalise kuumutamisega kui tihti väga suurepäraste toimetega raskemad molekulid, mis vajavad pikemat kuumutamist.

 

Hüdrosool (inglise keeles nii hydrosol kui hydrolate) on üldine termin kirjeldamaks destilleerimise kaudu saadavat taimset vett. Kahjuks võib selle nime alt leida destillaate, mis on tõenäoliselt kas kõrvalprodukt, rekonstitueeritud ja/või destilleeritud kuivatatud taimematerjalist, läbinud vaid lühiajalise kuumutamise kõrgsurve all või ka lausa lihtsalt vett, mis segatud eeterliku õli või sünteetilise lõhnaga. Vahel on lisatud ka säilitusaineid, alkoholi või emulgaatoreid. Meie aeglases protsessis käsitööna ja vaid värsketest taimedest destilleeritud hüdrosoolides on ilu, sügavust ja tõhusust ning toimeid, mis ka tegelikult tulemust annavad. Ja seda päris taimehinge ja ehtsat rakuvett ei kanna ükski kõrgsurve protsessi tulemusel saadud tööstuslik destillaat. Seega nahale parima tulemuse saamine algab ennekõike teadlikust valimisest.

 

Kuidas kasutada?

 

Lisage hüdrosool oma igapäevasesse rutiini, kombineerides seda näoõli või seerumiga. See loob nahale kaitsebarjääri ja toimib korraga antioksüdatiivse tasakaalustaja, tooniku ja niisutajana. Ideaalis kasutatakse seda kombinatsiooni hommikul ja õhtul.

 

  • Igahommikuse nahahoolduse osana pihusta hüdrosooli nahale kohe peale näopesu. Sellega annad nahale toitaineid, stimuleerid mikrovereringet, klaaristad jumet ja mõnel juhul ka pinguldad nahka. Niiskuse nahka kinnistamiseks kanna niiskele nahale nahaga sobivat näoõli või seerumit ja masseeri see õrnade ringjate liigutustega sisse või kasuta õrna peopesadega vajutamist. Sellega oled sisse juhatanud oma imelise päeva. Vaba päeva hommikul tee nahale lisakingitus Gua Sha protseduuri näol.

 

  • Õhtul saad üldmeigi või meikimata naha puhastada puuvillapadjakesele pihustatud lilleveega ja seejärel tõhustada niisutust veel lisapihustustega.

 

  • Naha värskendamiseks päeva jooksul pihusta enda lõhna- või nahalemmikut hetkedel kui tuju tuleb! Sobib ka meigi peale pihustamiseks ja selle kinnitamiseks.

 

  • Näo aurutamiseks lahjenda 1 spl hüdrosooli kausikeses kuumas vees. Kummardu ettevaatlikult suletud silmadega üle aurava tõmmise ja tõmba käterätt üle pea nii, et nahapoore avavad aurud kaotsi ei läheks. Maksimaalse kasu saamiseks eelista sügavpuhastavate omadustega hüdrosoole- nt. kadakas, raudrohi või tüümian.

 

  • Kasuta korra nädalas näo sügavpuhastamiseks savimaski ja kasuta maski vesikomponendina hüdrosooli. Kui mask on peal ja kipub kuivaks minema, siis pihusta mask üle, et reaktiveerida savisid.

 

  • Väsinud ja tuhmide juuste toitmiseks ning uute juuste kasvu ergutamiseks pihusta sobivat hüdrosooli iga peapesu ja loputuse järgselt otse juustesse, sasi juustesse laiali ja masseeri kergelt ka peanahka. Võid otse peopesas lisada ka šampoonile või palsamile enne pähekandmist.

 

  • Silmade värskendamiseks pihusta hüdrosooli vatipadjakestele ning leia endale aeg lühikeseks pikutamiseks ja silmade puhkamiseks lihtsa silmakompressiga.

 

Hüdrosooli kasutamine, ükskõik millises nahahooldusrutiini etapis (või ka igas etapis), suurendab ja võimendab selle kasutamisega kaasnevat kasu. Humi taimevett saab kasutada näiteks nahapuhastusvahendite, seerumite, niisutajate, maskide, kreemide, šampoonide ja juuksepalsamitega, lisades mõned pihustused hüdrosooli oma olemasolevale tootele. Mida tihedamalt hüdrosooli kasutada, seda rahulikumaks, pehmemaks ja säravamaks muutub nahk.

 


Et aidata hüdrosooli otsijal nahale sobivat lihtsamini leida, on allpool kokku kogutud mõned soovitused nahatüüpide või enamlevinud probleemide järgi. Las see jäädagi lihtsalt juhendiks! Alati saab oma taimevee valida  lihtsalt seetõttu, et selle lõhn köidab või tundub, et nahk või vaim vajab konkreetset taime või hoopis sellepärast, et see sobib naha lemmikõli või seerumiga. Kui allergiat või lõhnatalumatust pole, siis valesid valikuid pole.

 

 

Hüdrosoolid normaalsele nahale:

Kui sinu nahk on puudusteta ja punetust ei paista silmapiirilgi, siis oled õnnelik tasakaalustatud naha omanik ning su nahka rahuldavad kõik toniseerivate omadustega lilleveed- rukkilill, roos, kask, meliss, kurk jpt.

 

Hüdrosoolid kombineeritud nahale:

Kombineeritud naha tunneb ära rasuselt läikiva otsmiku, nina ja lõua järgi, mis eristuvad muidu normaalsest või lausa kuivast näonahast. Nahal võib esineda pisipuudusi. Et aidata nahal taastada tasakaalu, vali kootavaid, tasakaalustavaid ja toniseerivaid hüdrosoole- nt. meliss, raudrohi, nõges.

 

Hüdrosoolid rasusele nahale:

Kui su nahk kipub rasuselt läikima ja kaldub aegajalt ka punne koguma, siis hea uudis sulle on see, et rasune nahk on vananemisele kõige vähem vastuvõtlik! Et taastada matti jumet, tuleb pöörata pilk puhastavate, balansseerivate ja kootavate lillevete poole, kaaluda võiks- nt. raudrohtu, punet, salveid, melissi, piparmünti või kortslehte.

 

Hüdrosoolid kuivale nahale:

Kuiva naha omanik naha matistamise pärast ei muretse vaid varub endale hoopis tõhusad niisutajad. Tema tualettlaua uhkuseks on kas nurmenuku, kummeli, saialille lavendli, rukkilille või metsiku porgandi seemne hüdrosool.

 

Hüdrosoolid kõikidele nahatüüpidele:

Kui sa oma nahatüüpi ei tea, aga tahad kindla peale minna, siis võiks sinu taimevee valikuks olla midagi, mis nahka tasakaalust välja ei aja. Kaaluda võiks näiteks: kurgi, leedri, melissi, rukkilille, roosi, saialille või lavendli kasutamist.

 

Hüdrosoolid aknele kalduvale nahale:

Hormonaalse tasakaalutusega seotud akneprobleemid väljendavad ennast läbi põletikulise ja punetava ummistunud pooridega naha. Selle nahaseisundi tasakaalustamiseks vali antibakteriaalseid, puhastavaid ja rahustavaid hüdrosoole nagu- raudrohi, pune, saialill, kummel.

 

Hüdrosoolid küpsele nahale:

Ajaga muutub meie nahk kuivemaks ja kaldub lõtvumisele. Aktsepteerides aja möödumist õrnuse ja hea huumoriga, saame kortsude tekkimist tugevalt edasi lükata. Tõhustamaks vananeva naha toitainetega varustamist ja toniseerimist saame kasutada antioksüdantide rikkaid naha niisutajaid nagu- must sõstar, nõges, saialill ja rukkilill.

 

Hüdrosoolid tundlikule ja kuperoosale kalduvale nahale:

Õrnal ja tundlikul nahal on tihti raske kohaneda keeruliste kosmeetiliste toodetega. Seda tüüpi nahk on enamasti tundlik temperatuuri muutustele, hakkab kergesti punetama ja näitab kuperoosa ning ärrituse märke. Naha rahustamiseks sobivad siin põletikke tasakaalustavate  ja mikroverevarustust parandavate omadustega hüdrosoolid nt. kummel, rukkilill, meliss, puju, till ja metsik porgand.

 

Hüdrosoolid ärritunud nahale:

Ärritunud nahk vajab pehmust ja hellitavat rahustamist. Parimateks looduslikeks liitlasteks võiksid praegu olla: pärnaõie, teelehe, puju, kummeli, saialille, kase, nõgese ja takja hüdrosoolid.

 

Hüdrosoolid rosaatseaga kimpus nahale:

Rosaatseaga nahk vajab kaitset päikese ja karmi talveilma eest ning anti-oksüdantide rikast niisutust. Head valikut pakuvad siin hüdrosoolid kummeli, takja, saialille, rukkilille, lavendli, varemerohu ja lõhnava neitsikummeliga.

 

Hüdrosoolid tuhmile, särata nahale:

Väsimus, stress, suitsetamine ja vähene kehaline koormus aitavad kõik kaasa naha loomuliku sära kaotusele. Tuhmi jume seljatamiseks proovi klaaristavate ja toniseerivate omadustega hüdrosoole nt. piparmünt, metsik porgand, nurmenukk, sirel ja pärnaõis.

 

 Hüdrosoolid päikesepõletusega nahale:

Liigsest päikesest kuumav nahk vajab jahutust ja rahustamist. Sellisel juhul pole midagi paremat kui otse külmikust tulev hüdrosool. Kui tahad jahutavat effekti veelgi lisada, siis hoia külmikus ka aloe vera geeli ja kombineeri neid kahte omavahel. Head jahutajad võiksid olla nt.- naistepuna, põdrakanep, mündid, kurk, lavendel, kummel ja saialill.

 

Hüdrosoolid paistes ning väsinud silmadele ja tumedatele rõngastele silmade ümbruses:

Et rahustada arvuti ees istumisest väsinud silmi või päikeselõõsas ja tuules käes viibimisest ärritunud silmi on silmakompressid hüdrosoolidega väga tõhusad. Silmade ümbruse mikrotsirkulatsiooni parandamine aitab vähendada turseid ja tumedaid rõngaid silmade ümber. Silmade tervise heaks vali rukkilille, leedri, pärnaõie või kummeli hüdrosool.

 

Hüdrosoolid juuste ja peanaha tervise eest hoolitsemiseks:

Juuste ja peanaha tervist saab parandada tõhustades pea piirkonna vereringet, lisades vajalikke toitaineid ja rahustades liigkuiva või ärritunud peanahka. Juustele teevad armastava pai nõges, kask, mündid, pärnaõis ja takjas.

  

Lisaks oma kogemusele aitasid järgmised netist leitud artiklid :

https://www.evanhealy.com/blogs/stories/benefits-of-hydrosol-serenity-in-skin-spirit

https://bioflore.be/en/blog/which-hydrosol-should-i-choose-for-my-skin-n80

Tagasi blogisse

Jäta kommentaar

Pange tähele, et kommentaarid tuleb enne avaldamist kinnitada.