Kas nahk armastab mõru maitset?

Kas nahk armastab mõru maitset?

 

 On juba mõnda aega teada olnud, et mitte ainult keel, vaid ka soolestik, aju, süda, veresoonkond ja kopsud omavad mõru maitse retseptoreid. Nahas asuvad mõru maitse retseptorid avastati alles 2015. aastal. Sealtpeale on mõruaineid proovitud sihipäraselt kasutada naha ainevahetuse aktiveerimiseks ja naha taastumisprotsessi soodustamiseks.

 

Kokkuvõttes saab öelda, et nahk armastab mõru maitset. Mõrud ained on eriti sobilikud keratinotsüütide stimuleerimiseks. Need on sarvkesta moodustavad rakud, mis osalevad ka haavaravi protsessis. Lõppkokkuvõttes moodustavad need rakud naha kaitsebarjääri ja kaitsevad seda mikroobide sissepääsu ning kuivamise eest.

 

Seetõttu on mõrudate ainete sisaldusega nahahooldustooted eriti soovitatud kuiva naha seisundite, nagu neurodermatiit ja psoriaas, korral, kuna naha kaitsebarjäär on nende nahaseisundite korral häiritud.

 

Tänu taimsetele koostisosadele sisaldavad looduslikud salvid peaaegu alati mingisugust mõruainete osakaalu. Siiski on väljund erinev, kuna mõruainete sisaldus varieerub taimest taimeni üsna tublisti. Seda saab suurendada pannes mitu mõrut ürti kokku või kasutades ühte väga mõruainete rikast taime.

 

 

Mõrud ained erinevad.

 

Taimemeditsiin rühmitab mõrud ained vastavalt nende omadustele.

 

Mõru toonik (Bitter tonics) ühendab mõrud ained, mis omavad eriti toniseerivat, st tugevdavat mõju. Nende hulka kuulub nt. Rootsirohus sisalduv emajuur. Kibeduselt 4 000–10 000 ühikut on see üks kõrgeima mõruduse sisaldusega taimi. Omab lisaks toniseerivale mõjule ka hooldavat ja antioksüdatiivset toimet.

 

Aromaatsed bitterid (aromatic bitters) sisaldavad aromaatseid taimi, mis sisaldavad lisaks mõruainetele ka eeterlikke õlisid. Siin toovad eeterlikud õlid mõruainete jahutavale mõjule tihti termiliselt harmoniseeriva efekti, muutes lõpptulemuse vähem jahutavaks. Rootsirohus esindavad seda gruppi nt. kikkaputk  ja palderjan.

 

Terav mõrkjate (Acrid bitters) taimede rühmas võib tavaliselt leida vürtstaimi nagu näiteks ingver, mis stimuleerib vereringet ja omab seetõttu jume parandamise efekti.

 

 

Naha maitse eelistused.

 

Mõrudate ainete olemasolu toidus ja kosmeetikatoodetes lubab tervet ja kaunist nahka. Tänu taimsetele koostisosadele on looduslikel kosmeetika ja nahahooldustoodetel iseenesest kõrge mõruainete sisaldus.

 

 Seestpoolt saab nahk täiendavat tuge menüüsse lisatud metsikutest ürtidest, mõrudatest salatitest ja köögiviljadest. Mõrud taimed omavad sageli üldist puhastavat toimet ning aitavad puhastada verd, maksa, nahka ning mõnikord ka lümfisüsteemi.

 

Samas liialdada ei tasu ei sees ega välispidiselt. Mõru maitse toetab seedimist lühiajalises perspektiivis. Pikema aja jooksul kasutades võib mõju osutuda vastupidiseks tänu mõru maitse jahutavale toimele, mis jahutab lõpuks ka seedimise. Inimesed, kellel on tihti külm (näiteks bioenergeetiliselt külmad Vata konstitutsiooniga inimesed), peaksid mõruainetega ekstra ettevaatlikud olema. Mõrud taimed sobivad neile ainult koos soojendavate (nt. ingver, tulsi, fenkoliseemned) ja niisutavate taimedega (nt. lagrits, altee juur, roheline kaer) kombineeritult.

Parim aeg üheks mõrudaks ampsuks või lonksuks oleks 15-30 min enne sööki.

 

 

Toiduained, mis sisaldavad palju mõruaineid.

 

Mõrude köögiviljade hulka kuuluvad artišokid, baklažaan, brokkoli, sigur, endiiv, vesikress, Brüsseli kapsas, seller, valge spargel, spinat, radicchio, redis, rukola, võilillelehed ja savoia kapsas.

Mõrusid aineid leidub ka mõnedes puuviljades/ marjades. Nende hulka kuuluvad jõhvikad, greibid, kumkvaadid, pomelod ja sidrunid.

Mõrud vürtsid hõlmavad muuhulgas põld-lambaläätse, seesamiseemneid, köömneid, koriandrit, kurkumit ja kaneeli. Ka piparmünt, puju, pune, tüümian ja leeskputk liigituvad mõrude taimede alla.

 

Ka paljudel jookidel on meeldivalt mõru maitse, siiski ei pea kätt sirutama alati alkohoolsete ürdibitterite järele. Selle asemel võid valmistada ühe korraliku tassitäie teed salvei, raudrohu, saialille või kummeliga (pikenda tõmbamisaega vähemalt 15 minutini). Mõrud taimekomponendid lasevad ennast väga hästi vette lahustada. Samad tõmmised on väga head ka erinevate nahahädade korral.

 

Humil lisas oma tootevalikusse Rootsirohu salvi, mis hoogustab verevarustust, et abi võiks saada nii kangeks jäänud lihas, putukahammustusest valulik koht, külmavõetud käed- jalad, marrastused, muhud, lööbed, armid kui korbad, paraneks liigeste liikuvus. Mõned sajandid käibel olnud Rootsirohi ehk Rootsi bitter on end tõestanud lugematute hädade korral ja endiselt populaarne taimeravis.

 https://humi.ee/products/humi-rootsirohusalv-30-g

 

Selle blogipostituse inspiratsiooniks olid :

https://ananne.com/en/blogs/wissenswertes/bitterstoffe

https://www.evolutionaryherbalism.com/2021/08/19/the-importance-of-moistening-plants/

https://www.healthyhildegard.com/bitter-spices/

https://www.evolutionaryherbalism.com/2021/04/28/the-benefits-and-dangers-of-bitters/

Photo by janilson furtado on Unsplash

Tagasi blogisse

Jäta kommentaar

Pange tähele, et kommentaarid tuleb enne avaldamist kinnitada.