NAHA MINIMALISM, KÜLMPRESS JA ÖKO- miks olla poolt?
Jaga
NAHA MINIMALISM, KÜLMPRESS JA ÖKO- miks olla poolt?
Nahahooldus tooted sisaldavad tihti ligi 70 % ulatuses vett, mille eesmärgiks on teha toodet odavamaks. Kui aga segada vett ja õli, siis läheb kohe vaja säilitusaineid ja emulgeerivaid aineid ehk kemikaale. Kuidas aga anda nahale mõlemat vältimatult vajalikku komponenti- nii õli kui vett, nii et keemia ei kuuluks võrrandisse?
Kõik on väga lihtne.
Hoia oma kreemi õli- ja vesikomponendid lihtsalt eraldi pudelites kuni sa neid vajad. Nii ei pea neid ei emulgeerima ega lisama ka säilitavaid aineid. Vajadusel neid üksteise ülestikku peale kandes ja õrnade liigutustega sisse masseerides toimub kreemi sünd maagiliselt otse sinu nahal.
Vee asemel taimevee ehk hüdrosooli põimimine sellesse protsessi muudab nahahoolduse eriti tõhusaks ja tõstab selle järgmisele tasemele, kuna see maagiline lahus lausa kubiseb bioaktiivsetest toitainetest. Lisaks niisutamisele taastub naha hüdrolipiidne kaitsekiht, kus meie nahka kaitsvatel bakteritel on hea olla.
Hüdrosoolide kasutamisest kosmeetikas olen kirjutanud pikemalt siin artiklis:
https://humi.ee/blogs/uudised/hudrosoolide-kasutamine-kosmeetikas-vastavalt-nahatuubile
Nüüd aga vaatame, miks valida külmpress õlid oma naha eest hoolitsema...
Asi ole kunagi ainult õlides vaid ka selles kuidas nad on tehtud. On suur vahe külmpressitud õlide ja industriaalselt valmistatud õlide vahel.
Tööstuslikult toodetud seemneõlide puhul:
Seemneid kuumutatakse, et lõhustada rakuseinad ja hõlbustada õli eraldumist. Kuumutamine põhjustab õlide oksüdeerumist ja kahjulike ühendite, nagu vabad radikaalid ja transrasvad, teket.
Seemned segatakse heksaaniga (nafta kõrvalsaadus) õli ekstraheerimiseks.
Segu kuumutatakse uuesti, et eraldada heksaan.
Kuna õli lõhnab endiselt heksaani järele, siis tuleb seda rafineerida.
Rafineerimine sisaldab näiteks
- Kummiühendite eemaldamist (degumming): eemaldatakse tekkinud lisandid.
- Valgendamist (bleaching): lisatakse valgendussavi, et muuta värvust.
- Deodoreerimist: õli kuumutatakse kuni temperatuurini 260 °C, et eemaldada heksaanist tulenev lõhn ja maitse.
Õli võib läbida veel täiendavaid töötlemisi, näiteks vahade eemaldamine, fraktsioneerimine (erinevate rasvatüüpide eraldamine) või hüdrogeenimine (vesiniku lisamine).
Peale neid töötlusi lisatakse nii toidule kui ka "looduslikesse" nahahooldustoodetesse.
Külmpressitud õlid
Seemneid pressitakse mehaanilise pressiga. Erinevalt tavapärastest meetoditest ei rakendata selle protsessi käigus kuumust.
Pressitud õli filtreeritakse tavaliselt mehaaniliselt, et eemaldada lisandid. Erinevalt rafineeritud õlidest ei läbi see keemilisi töötlusi, nagu kummide eemaldamine, neutraliseerimine, valgendamine või deodoreerimine.
Miks see on oluline?
- Oksüdatsioon: Seemneõlide kuumutamine põhjustab nende oksüdeerumist ja kahjulike ühendite, nagu vabad radikaalid ja transrasvad, teket. On tõestatud, et need on kahjulikud inimese tervisele.
- Suitsemispunkt: Igal õlil on kindel suitsemispunkt – temperatuur, mille juures õli hakkab suitsema ja lagunema. Kui õli saavutab suitsemispunkti, kaotab see mitte ainult oma maitse ja toiteväärtuse, vaid võib ka tekitada kahjulikke ühendeid.
- Polümerisatsioon: Kõrgetel temperatuuridel võivad rasvhapped polümeriseeruda, moodustades suuremaid molekule. Polümeriseerunud õlisid on kehal raske lagundada ning need võivad avaldada kahjulikku mõju tervisele.
- Toitainete lagunemine: Kuumus võib lagundada teatud kuumatundlikke toitaineid õlides, nagu vitamiinid ja polüküllastumata rasvhapped. Näiteks omega-3 ja omega-6 rasvhapped, mida leidub mõnes seemneõlis, võivad kuumutamisel laguneda, muutes õlid naha jaoks vähem tõhusaks.
- Transrasvade teke: Pikaajaline kuumutamine, eriti kõrgetel temperatuuridel, võib mõnes õlis viia transrasvade tekkeni. On teada, et transrasvad kahjustavad südame-veresoonkonna tervist.
Miks on oluline mahe tooraine?
Kui kosmeetikatootjad ei kasuta mahepõllumajanduslikke koostisosi, siis võib kindel olla, et neid on töödeldud pestitsiidide ja herbitsiididega. Õied, lehed ja seemned toimivad nagu käsnad, imades endasse kõik kemikaalid. Need ei kao kuhugi ning jõuavad lõpuks ka lõpptootesse ja läbi naha sinu kehasse.
On tõestatud, et pestitsiidid ja herbitsiidid on kahjulikud inimese tervisele ning võivad mõjutada ka hormoone.
Lisaks on tavalised kosmeetikatooted täidetud hormoone häirivate kemikaalidega nagu parabeenid, ftalaadid, fütoöstrogeenid ja parafiin. Osadel toodetel leiab nimekirjast isegi vähki põhjustavaid aineid nagu formaldehüüd ja metüleenglükool. Tihti esineb ka nahka ärritavaid ja allergiaid põhjustavaid aineid.
Sellise infoga silmitsi seistes on väga tore uudis, et maailmas kogub üha populaarsust skinimalism ehk vähem-on-rohkem lähenemisega nahahooldus. Skinimalism– lühend sõnadest skin minimalism ehk nahaminimalism– on lähenemine nahahoolduses, mis toob tarbijad tagasi põhivajaduste juurde, rõhudes lihtsusele ja minimalismile. Eesmärgiks ei seata ebaloomulikult täiuslikku nahka vaid fookuses on enda hästi tundmine enda loomulikus olekus ja mõnedes puudusteski . Skinimalism on liikumine tervislikumate nahahoolduspraktikate poole, otsides naturaalsemaid koostisosi ja asetades rõhu kvaliteedile, mitte kvantiteedile. Skinimalismi populaarsus tuleneb kasvavast soovist lihtsuse, jätkusuutlikkuse ja kulutõhususe järele.
Pärast aastaid kosmeetikatööstuste poolt promotud mitmeastmelisi rutiine võtavad tarbijad omaks idee, et nahahooldusrutiini vähendamine vaid hädavajalikuni ei aita mitte ainult aega ja raha kokku hoida vaid et vähemate ja läbimõeldult valitud toodete kasutamine võib olla samaaegselt tõhus ja nahale kasulikumgi. Minimalistlik nahahooldusrutiin keskendub vaid nende põhitoodete ja koostisainete kasutamisele, mis tegelikult nahale kasu toovad, aidates vähendada probleeme, mis tulenevad nahahooldustoodetega liialdamisest ning vähendades nahaärrituste riski. Lisaks on lihtsustatud rutiini lihtsam hoida ja kokkuvõttes on see kasulik ka keskkonnale, kuna tekitab vähem prügi.
Ka Humi annab panuse lihtsustatud ja parima kvaliteediga minimalistliku nahahoolduse laiemasse saadavusse. Meie 100% taimsete koostisosadega näoõli seest leiad ainult mahetoote sertifikaadiga külmpressitud õlid ja mõne tilgakese jagu valitud eeterlikke õlisid. Samuti on meie taimeveed ehk hüdrosoolid valminud aeglase protsessi tulemusena traditsioonilises vasest destillaatoris vaid kahest komponendist- allikaveest ja taimerikkalt niidult värskelt korjatud vägevatest saaremaa taimedest. Saadud hüdrosool on taime rakuveega rikastatud 100% puhas destillaat, millele ei ole lisatud ei säilitus- ega muid lisaaineid. Tootmise jalajäljest ei ole siin peaaegu üldse midagi rääkida, kuna kasutame pea kõik destilleerimisprotsessis tekkiva ära oma aia hüvanguks- kompostiks, multšiks ja kastmiseks.
Lihtsustatud hommikurutiin.
Pese esmalt nägu ja kael, seejärel pihusta taimevett ehk hüdrosooli. Lõpetuseks kanna niiskele nahale näoõli ja masseeri õrnalt ringjate liigutustega sisse. See ongi kõik, mida su nahk vajab! Null säilitusainet, lisaainet, emulgaatorit või muud keemiat. Null pooride ummistamist või nahahooldustoodetega liialdamist! Su nahk saab vabalt hingata, püsib toidetud ja niisutatud ning taastub soodne keskkond naha oma kaitsebärjääri moodustavatele bakteritele.
Lihtne ja mõnus, ega vaja suurt pingutust, et seda päevast päeva korrata 😊
Meie naha minimalismi liputooted leiad lihtsasti linkide kaudu:
https://humi.ee/collections/hudrosoolid
https://humi.ee/products/humi-naooli-maagia
Siit lehelt leiad veel hulganisti häid põhjendusi ja teadusuuringuid, mis toetavad mahe ja külmpressõlide eelistamise vajadust. Teadusuuringuid taimede ravitoimetest ja ägedaid tooteid :
https://norseorganics.co/pages/production
Skinimalismi hüvedesse süüvimiseks leiab rohkem infot siit:
https://www.acme-hardesty.com/perks-of-skinimalism/