NATURAALNE DEODORANT- kuidas teha ja mida koostisesse valida

NATURAALNE DEODORANT- kuidas teha ja mida koostisesse valida

 Kuigi ma pean higistamist kehale iseloomulikuks viisiks mürkidest vabanemiseks, siis higistamisega kaasnevate lõhnadega on teine lugu. Nende pärssimiseks on igati kohane kasutada looduse poolt pakutavaid vahendeid. Allpool heidame neile looduslikele abilistele pilgu peale.

Naturaalsete deodorantide töömehhanism ja koostis erineb antiperspirantide omast mitmeti. Suurimaks erinevuseks, et naturaalsed deodorandid ei blokeeri poore alumiiniumiga vaid võitlevad selle asemel halba kehalõhna põhjustavate bakteritega selliselt, et nahk saab endiselt vabalt hingata. Oma koduse naturaalse deodorandi koostisesse võiks valida seepärast juba looduslikult antibakteriaalsete omadustega koostisosad ja võtta eesmärgi saavutamiseks appi ka kootavate või teisisõnu pinguldavate ehk poore kokku tõmbavate toimetega taimed.

 

Parimad antibakteriaalsete ja/või kootavate omadustega hüdrosoolid (vahel nimetatud ka hüdrolaadiks, lille- või taimeveeks) on nõiapuu, meliss, piparmünt, kask, pune, saialill, põdrakanep, must sõstar, leedriõis, angervaks, raudrohi, türgi meliss, kummel, salvei, roos, kadakas, humal, kurk ja paju.

Hüdrosoolid on deodorandi koostises suurepäraseks valikuks kuna nad kannavad endas nii taimseid toitaineid kui taimede ravitoimet. Nad toidavad nahka antioksüdantide, taimsete hapete, vitamiinide ja mineraalidega. Nende pH on meie naha omale väga sarnane ehk kergelt happeline jäädes enamasti 5 ja 7 vahele. See on väga oluline aspekt, kuna selline pH on väga toetav meie nahale omastele bakteritele, mis täidavad nahakaitse funktsiooni. Aluseline pH võib aga nahka liigselt kuivatada.

 

Eeterlikest õlidest on naturaalsesse deodoranti väga sobivad näiteks lavendel, teepuu, rosmariin, kadakas, frankinsence, roosgeraanium, küpress, piparmünt, seeder, salvei, sidrunhein, sidrun, bergamot, greipfruut, patšuli, muskaatsalvei, mis on oma omadustelt antibakteriaalsed või antimikroobsed. Tsitrused üldjuhul ei sobi deodoranti, mille kasutusperiood langeb suvele, tänu päikese mõjul tekkida võivale fotosensitiivsusele ehk teisisõnu ülitundlikkusele, mis ärritab nahka. Alati tasub meeles pidada, et eeterlikud õlid on äärmiselt kontsentreeritud taimeekstraktid ja neid peaks kasutama väga tagasihoidlikult ning testima ka individuaalset taluvust enne julgemat kasutusele võttu.

 

Taimne glütseriin saadakse taimsetest allikatest nagu soja, palmi, maisi  või kookoseõlist. Annab deodorandile siidise tunde. Säilitab niiskust nahas ja aitab teistel koostisainetel imenduda. Kasutatakse tema emulgeerivate omaduste pärast, mis aitavad siduda vesi- ja õlikomponente. Taimne glütseriin on antibakteriaalsete omadustega. Ei ummista poore.

Taimse glütseriini asemel võib kasutada ka glütseriiti, mis on ravimtaimedega rikastatud  glütseriinitõmmis. 

 

Soodat kasutatakse deodorandis tema lõhnu neutraliseerivate omaduste pärast. Sooda kasutamisel naturaalses deodorandis on oma hind. Tundliku või kuiva nahaga inimestel põhjustab kaunis sageli naha ärritust. Sooda on tugevalt aluseline ja viib seetõttu nahale iseloomuliku kergelt happelise pH tasakaalust välja. Naha pH muutmine tapab ka palju häid baktereid, jättes niiviisi naha kaitsetuks patogeensete mikroobide vastu. Sooda kasutamine vedeldeodorandis võib põhjustada pihusti ummistumist.

 

Sool on samuti antimikroobne ja temaga püütakse taltsutada halba kehalõhna põhjustavaid baktereid. Soola kasutamisel saab keha endiselt normaalselt hingata. Tema ülesanne deodorandis on aidata vältida halva lõhna teket. Miinusena ei saa soolaga deodoranti kasutada värskelt raseeritud nahal ja sool võib ärritada ka väga tundlikku nahka. Sool tuleks kindlasti eelnevalt korralikult lahustada nt. soojendatud hüdrosoolis, et vältida soola ummistusi pihustis.

 

Aloe Vera on looduslikult antibakteriaalne ja antiseptiline. Kuna kehalõhna põhjustavad bakterid, siis on aloe vera ideaalne halva kehalõhna eemaldaja. Aaloel on palju nahale kasulikke omadusi. See paljudes traditsioonilistes kultuurides  pühaks taimeks peetav imetaim rahustab, niisutab, jahutab ja pehmendab nahka. Samal ajal ka toidab antioksüdantidega. Aitab heledamaks muuta hüperpigmenteerunud kaenlaaluseid. Ühtlasi sobib hästi peale raseerimist. Nii sool kui ka aloe vera on kootava toimega, mis naha jaoks tähendab kudede pinguldumist ning pooride kokkutõmbumist, mis omakorda aitab liigset rasu, mikroobe ja mustust kehast välja viia. Liigintensiivse kasutuse korral võib põhjustada naha kuivust kuna rakkudest tõmmatakse välja vett ja rasu, mis on naha niiskuseks vajalikud. Seepärast on deodoranti hea kasutada mõõdukalt ja lokaliseeritult kohtades, kus higieritus kõige suurem.

 

Naturaalsed kehalõhnade pärssijad on ka õunasiidriäädikas ja sidrunimahl, mida peaks lahjendama kas veega või hüdrosooliga.  Kasutatakse ka magneesiumit (epsom soola kujul nt), neemilehe pulbrit ja tärkliseid.

 

Lihtne viis higistamist vähendada on ära kasutada tee valmistamisest järele jäänud rohelise tee kotikesi. Kasutamiseks pihusta neile peale nt. pune või piparmündi hüdrosooli ja hoia mõned minutid kaenla all. Ideaalne näiteks matka situtsioonis-kootav ja mikroobe pärssiv toime tagatud!

 

Naturaalsete kehalõhna kontrolli all hoidmise meetodite korral on võtmesõnaks järjepidevus. Samuti peab antiperspirantidest loobumisel andma kehale aega uue deodorandiga harjumiseks. Ei tasu ehmatada kui alguses higieritus hoopis suureneb enne kui keha end naturaalsele ümber kohandab ja vanadest mürkidest vabaneda jõuab.

Naturaalse deodorandi eelisteks on vähene komponentide hulk ja lihtsamast lihtsam valmistusmeetod. Komponentide deodorandiks kokku segamine käib kui linnulennul. 

Jagan siia ühe oma retseptidest, mis täiesti läbiproovitult on nahale õrn ja teeb ka kehaga koostööd :)) Lisaks veel taevalikult lõhnav, aga mitte lämmatavalt tugev!

 

MELISSI- NÕIAPUU VEDELDEODORANDI RETSEPT

 Selle deodorandi jaoks on sul vaja:

 

  • 50 g aloe vera geeli
  • 20 ml melissi hüdrosooli
  • 20 ml nõiapuu hüdrosooli
  • 10 g taimset glütseriini
  • 3 g Himaalaja soola
  • 6 tilka eeterlikku õli (Puhtalt valikuline koostisosa. Mina panin 2 tilka kadakat, lavendlit ja mõruapelsini.)

 

Soojenda esmalt pisut melissi hüdrosooli, lisa himaalaja sool ja sega kuni täieliku lahustumiseni. Seejärel lisa ülejäänud koostisained ja sega ühtlaseks. Konsistentsi võid pisut vedelamaks või geeljamaks timmida vastavalt siis kas hüdrosooli või aloe vera geeli lisades. Kalla deodorant omal valikul kas 100 ml pihustusotsikuga klaaspudelisse või jaga väiksematesse rullikotsaga pudelitesse.

Sellele deodorandile on omane sademe tekkimine pudeli põhja- see ei ole riknemise tunnuseks!

Valmistoodet võiks hoida jahedamas ja otsese valguse eest kaitstud kohas. Säilib kuni aasta kui  koostisosade *parim enne* kuupäev seda soosib.

Kui endal tahtmist mässata pole, siis võib tutvuda meie rullikotsaga varustatud mugavalt kaasavõetava suurusega pudelisse pakitud valmistootega e-poes:

https://humi.ee/products/humi-vedel-rulldeodorant

 

 

Photo by Christin Hume on Unsplash

Postituse aines toetub oma kogemusele, millele leidsin lisaks informatiivseid allikaid netist ( millest osa läks ka kaduma paraku!):

https://formulabotanica.com/glycerine-in-skincare/

https://www.netmeds.com/health-library/post/how-to-get-rid-of-body-odour-try-these-natural-home-remedies-right-now

Tagasi blogisse

Jäta kommentaar

Pange tähele, et kommentaarid tuleb enne avaldamist kinnitada.